Συνεργάτες

Βιογραφικά σημειώματα ερευνητικού προσωπικού Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών (αλφαβητική σειρά)

Επιστημονικός Υπεύθυνος Δράσης

Ταξιάρχης Κόλιας, Διευθυντής ΙΙΕ/ΕΙΕ

Συντονιστές Ενοτήτων Εργασίας

Χαρίκλεια Παπαγεωργιάδου : Δίκτυα χερσαίων και θαλάσσιων δρόμων (ΕΕ1)

Μαρία Χριστίνα Χατζηιωάννου : Δίκτυα αγορών (ΕΕ2)

Xαράλαμπος Γάσπαρης : Δίκτυα θεσμών (ΕΕ3)

Ουρανία Πολυκανδριώτη : Δίκτυα γνώσης και πολιτισμού (ΕΕ4)

Γιώργος Τόλιας : Ερμηνευτική χαρτογράφηση και ψηφιακές εφαρμογές (ΕΕ5)

Πασχάλης Πασχίδης : Διάχυση και διαχείριση (ΕΕ6)

Ερευνητική Ομάδα

Α. Ερευνητές Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών

Aναγνωστάκης Hλίας

Ανδριανού Δήμητρα

Ασλάνης Ιωάννης

Βιγγοπούλου Ιόλη

Βλυσίδου Βασιλική

Γάσπαρης Xαράλαμπος

Γερολυμάτου Mαρία

Γιαγκάκη Αναστασία

Δέδε Kατερίνα

Δημητρόπουλος Δημήτρης

Δρακοπούλου Ευγενία

Ζουμπάκη Σοφία

Ζουρνατζή Αντιγόνη

Καλαϊτζή Μύρινα

Καλλιβρετάκης Λεωνίδας

Καρδαράς Γεώργιος

Κοκκινιά Χριστίνα

Κρητικάκου Καλλιόπη

Kουντούρα-Γαλάκη Eλεωνόρα

Κουμανούδη Μαρίνα

Κουτζακιώτης Γιώργος

Κρεμύδη Σοφία

Λαμπάκης Στυλιανός

Λαμπροπούλου Άννα

Λεοντσίνη Mαρία

Λιάτα Ευτυχία

Μάρκου Ευαγγελινή

Ματθαίου Σοφία

Μελισσάκης Ζήσης

Μέριανος Γεράσιμος

Μιχαηλάρης Παναγιώτης

Μιχαηλίδου Άννα

Μπαλτά Ευαγγελία

Μπρεκουλάκη Χαρίκλεια

Νικολαΐδης Ευθύμιος

Πανοπούλου Aγγελική

Παπαγεωργιάδου Χαρίκλεια

Πάρδος Aντώνης

Παρισάκη Γαβριέλα

Πασχίδης Πασχάλης

Πολυκανδριώτη Ουρανία

Σιφναίου Ευρυδίκη

Σκλαβενίτης Τριαντάφυλλος

Σφοίνη Αλεξάνδρα

Τόλιας Γιώργος

Tσικνάκης Kώστας

Τσιρώνη Νίκη

Χατζηιωάννου Μαρία-Χριστίνα

Χατζόπουλος Μάριος

Xρυσοχοΐδης Kρίτων

Camia Francesco

 Β. Βοηθοί έρευνας

Αλυσανδράτου Μαρία, φιλόλογος

Ανανιάδης Κωνσταντίνος, αρχαιολόγος

Βαλσαμάκης Γεώργιος, ιστορικός

Θανασάκης Κωνσταντίνος, ιστορικός

Θεοδωρίδου Δήμητρα, αρχαιολόγος

Ιακωβίδου Αθηνά, αρχαιολόγος

Κακλαμάνος Δημοσθένης, θεολόγος

Κοντογεώργης Δημήτρης, ιστορικός

Κούκη Ελένη Αργυρώ, ιστορικός

Λιβανός Νικόλαος, ιστορικός

Λυκάκη Μαρίλια, ιστορικός

Μακρυπούλιας Χρήστος, ιστορικός

Μελβάνι Νίκος, αρχαιολόγος

Μιχαλοπούλου Στεφανία, αρχαιολόγος

Μοίρας Λεωνίδας, ιστορικός

Μοσχονάς Γεράσιμος, ιστορικός

Μπιδικούδη Ζωγραφιά, αρχαιολόγος

Μπούρα Βασιλική, αρχαιολόγος

Παπαευθυμίου Ελένη, νομισματολόγος

Παπακώστα Χριστίνα, ιστορικός

Πολίτη Ευσταθία, ιστορικός

Ράπτη Βάλλια, ιστορικός

Sheyedabazar Shoibari, αρχαιολόγος

Στάθη Κατερίνα, ιστορικός

Σταύρου Μαρία, ιστορικός

Συγκέλλου Ευστρατία, ιστορικός

Τσουραπά Ελένη, ιστορικός

Φουκανέλη Γεωργία, φιλόλογος

Χατζοπούλου Βενετία, φιλόλογος

Χορόζη Φιλίππα, ιστορικός

Χριστοδούλου Αγγελική, ιστορικός

Ομάδα γεωγραφικών συστημάτων και ιστορικής γεωγραφίας

Γκαδόλου Ελένη, Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός – Δρ. Ιστορικής Χαρτογραφίας

Κουτσούκος Βασίλης, γεωγράφος – ιστορικός

Παγωμένος Γιώργος, μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών

Στρατάκης Παναγιώτης, Γεωγράφος, MA, Υπ. Δρ. Ε.Μ.Π.

Τριαντακωνσταντής Δημήτρης, ειδικός Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών

Επιμέλειες – μεταφράσεις

Αρκολάκης Εμμανουήλ, ιστορικός

Βασιλειάδου Δήμητρα, ιστορικός

Δελλή Ευδοξία, ιστορικός

Μαρίνου Χρυσή, φιλόλογος

Διοικητική και τεχνική υποστήριξη

Ανδρουτσόπουλος Νικόλαος, μουσειολόγος, σύμβουλος διαχείρισης

Δημόπουλος Δημήτρης, λογιστής

Ελληνικά